8 ویژگی که یک اسکیپ روم خفن باید داشته باشد - تاج اسکیپ روم
ویژگی های یک اسکیپ روم خفن

۸ ویژگی که یک اسکیپ روم خفن باید داشته باشد

ویژگی های یک اسکیپ روم خفن اصلی ترین دلیل برای موفقیت آن در جذب بازیکنان بیشتر می باشد. بازی اتاق فرار، یک بازی هیجان انگیز گروهی شناخته می شود که در سالهای اخیر بسیار پر طرفدار شده است. این روزها بازار اتاق فرار ها داغ شده است و در شهر های مختلف، مجموعه های اسکیپ روم متنوعی راه اندازی شده است که به رقابت با یکدیگر مشغول هستند. هر مجموعه تلاش می کند تا با ارایه خدمات بهتر، اتاق های جدید تر، سناریو های به روزتر و… مخاطبان بیشتری را جذب خود کند. اگر شما از علاقه مندان به این بازی و به دنبال شناخت بهترین اتاق فرارها و ویژگی ها آنها هستید، اتاق فرار تاج اسکیپ در ادامه ۸ ویژگی که باید یک اسکیپ روم خفن داشته باشد را مرور خواهد نمود.

۱- سناریوی جذاب؛ مهم ترین ویژگی یک اسکیپ روم خفن

تا حالا فکر کرده اید که چرا به سریال های تلوزیونی، رمان های بلند و بعضی بازی های ویدئویی داستانی معتاد می شوید؟ سریال، رمان و داستان ها، در یک ویژگی مشترک هستند و آن ویژگی چیزی جز یک داستان جذاب نیست. در حقیقت، چیزی که باعث فروش میلیاردی بسیاری از سریال ها یا بازی ها ویدئویی می شود، پیوستگی و جذابیت داستان های آنهاست.

اتاق های فرار هم در کنار سایر ویژگی ها، باید داستانی روایی داشته باشند. یکی از تکنیک های مهم در جذب بازیکنان اتاق های  فرار، قلاب روایی است. قلاب روایی همان چیزی است که باعث جذب مخاطب شده و او را غرق در بازی می کند. در حقیقت یک روایت غنی در اتاق فرار، باعث تحریک حس کنجکاوی و ماجراجویی شما می شود. پس داستان خوب و سناریوی جذاب از ویژگی های یک اسکیپ روم خفن محسوب می شود.

۲- دکوراسیون داخلی جذاب و بدون نقص

طراحی دکوراسیون داخلی یک اتاق فرار کار ساده ای نیست. این کار علاوه بر تخصص بالا، نیاز به تجهیزات و امکانات پیشرفته دارد. برای مثال می توان به لیزر هایی اشاره کرد که در بعضی از انواع اتاق فرار ترسناک استفاده می شود. نور پردازی ها در یک اسکیپ روم خفن بسیار اهمیت دارد. اگر فضای حاکم بر بازی ترسناک باشد، نیاز به میزان نور کمتر دارد اما باید بیشتر از نور هایی به رنگ قرمز و آبی استفاده شود تا هیجان بازی برای شرکت کننده ها افزایش پیدا کند. اما اگر تم بازی بیشتر جنبه معمایی داشته باشد، به نور بیشتر و چینش مرموز اتاق نیاز پیدا می شود.

میز، مبل، فرش قفسه کتاب و هر وشیئی در داخل اتاق باید به جا استفاده شوند. این یعنی هر وسیله ای که در داخل اتاق استفاده می شود، باید منطبق با سناریو و جریان بازی باشد. استفاده از تکنیک های روان شناسی، خصوصا روانشناسی رنگ ها می تواند حسی متناسب با جریان و داستان بازی را به بازیکنان القا کند.

۳- سرنخ های متوالی؛ ویژگی هوشمندانه یک اسکیپ روم خفن

در اتاق فرار، قرار است معماهای مختلف را حل کنید تا به رمز ها برسید. اگر معماها و سرنخ های پیدا شده پیوستگی لازم را نداشته باشند، بازیکنان به مشکل برخورد می کنند. در این شرایط، حتی اگر آنها موفق به اتمام بازی شوند باز هم در انتها حس خوبی را تجربه نخواهند کرد. دلیل این موضوع هم عدم پیوستگی داستان و معماهای بازی است. یکی از ویژگی های یک اتاق فرار خفن، این است که سرنخ ها مکمل و در ادامه یکدیگر قرار گرفته باشند.

ویژگی های یک اسکیپ روم خفن

۴- کار تیمی از اولویت های یک اتاق فرار است

طراحان بازی اتاق فرار در حین طراحی بازی باید همیشه یک نکته مهم را مد نظر قرار دهند. این نکته مربوط به گروهی بودن بازی است. چالش های بازی نباید به گونه ای باشد که افراد به شکل فردی از پس آنها بربیایند. اگر وارد اتاق فراری شدید که یک نفر از ابتدا تا انتهای بازی موفق به حل کردن معماها شد، شک نکنید که با یک اتاق فرار سطح پایین روبرو هستید.

معماهای بازی اتاق فرار باید به شکل گروهی و موازی قابل حل کردن باشند. همه افراد گروه باید سعی در حل کردن معماها داشته باشند؛ در غیر اینصورت بازی گروهی معنایی ندارد. یک ویژگی اسکیپ روم خفن سطح مناسب معماهای بازی است. سطح معماها باید در حدی باشد که هر کدام از اعضا بتوانند آنها را حل کنند. از مهم ترین مزایای اتاق فرار نسبت به سایر بازی های گروهی می توان به تقویت روحیه انجام کار گروهی اشاره نمود.

۵- تجهیزات مکانیکی پیشرفته؛ ویژگی متفاوت اسکیپ روم خفن

در اتاق های فرار از تجهیزات مختلفی استفاده می شود. بسیاری از این تجهیزات، تجهیزات مکانیکی هستند. از بین این تجهیزات می توان به در ها، قفل ها، گاو صندوق ها، کلید ها و کمد ها اشاره کرد. گاهی از ربات ها نیز برای ایجاد افکت ها یا حرکت هایی در داخل اتاق استفاده می شود. حالا تصور کنید که این وسایل در حین بازی دچار مشکل شوند. این وضعیت نه تنها حال شما که حال مدیران اتاق فرار را هم خراب خواهد کرد و علاوه بر آن، اعتبار یک مجموعه اسکیپ روم را هم زیر سوال می برد. پس یکی از ویژگی های یک اتاق فرار خفن، به روز بودن و سالم بودن تمام تجهیزات مکانیکی است.

۶- پشتیبانی و ارتبط خوب گیم مستر ها

وقتی وارد یک مجموعه اتاق فرار می شوید. گیم مستر بازی به سراغ شما می آید. به شما خوش آمد گفته و همه چیز از مراحل انجام بازی تا راهنمایی ها و توضیحات اضافه را به شما ارایه می دهد. یکی از ویژگی های اسکیپ روم های موفق خوش رویی و رفتار مناسب گیم مسترها است. یک مدیر بازی موفق، جذابیت بازی را برای بازیکنان بیشتر می کند. یک ویژگی اتاق فرار خفن، داشتن مدیرهای بازی خوش اخلاق، حرفه ای و کاربلد است.

۷- پازل های روان و جذاب

اگر تیم شما پشت معماهای مختلف توقف کرده و مدام مجبور به استفاده از هینت شود، بازی برای همه افراد کسل کننده خواهد شد. در اسکیپ روم های پیشرفته تلاش می شود تا یکی چالش و راهنمایی ها تعادل برقرار شود. اگر سطح معماها بالا باشد ، علاوه بر تلف شدن وقت باعث خستگی و نامیدی گروه و از دست دادن فرصت های راهنمایی می شود. این هم یکی دیگر از ویژگی های اسکیپ روم خفن محسوب می شود. البته نباید تفریط کرد. مپازل های ساده هم می تواند نوعی دیگر از ناامیدی را برای بازیکنان ایجاد کند و اصطلاحا بازی را بی مزه کند.

۸- اکتور های حرفه ای و موسیقی متن مناسب

بسیاری از اسکیپ روم ها در کشورما، تمی ترسناک دارند. این اتاق های فرار باید فضایی ترسناک و راز آلود را برای بازیکنان ایجاد کنند. وظیفه این کار، علاوه بر نورپردازی ها، سناریوی بازی و معماهای آن، بر عهده موسیقی متن و اکتور های بازی است که تلاش می کنند، هر چه بیشتر فضایی رمز آلود در بازی ایجاد کنند. اکتورهای بازی در موقعیت ها مختلف و قسمت های مختلف بازی، وارد بازی می شوند تا کمی باعث ترسناک شدن فضا شوند. این آخرین ویژگی یک اسکیپ روم خفن بود که به توضیح آن پرداختیم.

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست