طراحی اتاق فرار (از ایده پردازی تا پیاده سازی) - تاج اسکیپ روم

طراحی اتاق فرار

طراحی اتاق فرار

طراحی اتاق فرار از مهم ترین و اصلی ترین گام ها برای فراهم کردن شرایط ایده آل در اسکیپ روم ها می باشد که مجموعه گسترده از کارها از قبیل طراحی سناریو، آماده سازی محیط و دکور و غیره را شامل میشود. با توجه به رقابت بسیار زیاد اتاق فرارها در شهرهای مختلف در جذب کاربر، لذا لازم است تمام گام های ساخت اسکیپ روم با در نظر گرفتن جزئیات کامل انجام شود. تاج اسکیپ یکی از بزرگ ترین تیم های فعال در حوزه ساخت و طراحی اتاق فرار ترسناک، دلهره آور و هیجانی می باشد و در ادامه به روند طی شده برای پروژه های این حوزه اشاره خواهد داشت.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را حتما مطالعه کنید: اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست؟

بازدید از محل؛ اولین گام طراحی اتاق فرار

شرایط محیطی که اسکیپ روم در آن راه اندازی میشود تاثیر بسیار زیادی بر نوع سناریو و تجهیزات مورد نیاز برای پیاده سازی آن خواهد داشت. به همین دلیل به عنوان اولین و یکی از مهم ترین گام ها در ساخت اسکیپ روم، لازم است افراد حرفه ای و با تجربه مکان مورد نظر را از نزدیک بازدید کنند. در این مرحله با توجه به میزان فضای اختصاص داده شده به اتاق ها، شرایط نور محیط و غیره تصمیم گیری میشود که چه نوع سناریو با چه تعداد شرکت کننده بهتر است برای آن طراحی گردد.

سناریو سازی در طراحی اتاق فرار

به عنوان دومین گام برای طراحی بازی مهیج اتاق فرار می توان به طرح سناریو اشاره نمود. انجام این کار نیاز به تجربه و تخصص بالایی داشته و تیمی از افراد حرفه ای و خلاق باید بتوانند با در نظر گرفتن جوانب مختلف بهترین سناریو را طراحی کنند. در مرحله طراحی سناریو، ابتدا ژانر مشخص شده و به مرور با تصویرسازی ذهنی با رسم مراحل مختلف بر روی کاغذ نواقص کار برطرف میشود.

با توجه به اینکه شرایط مختلفی در حین بازی اتاق فرار ممکن است رخ دهد که به عنوان بخشی از سناریو در نظر گرفته نشده اند، لذا طراح حرفه ای اسکیپ روم باید تجربه حضور در بازی های متعددی را داشته باشد. با شرکت در اسکیپ روم های مختلف به مرور تجربه زیادی از نحوه برخورد بازیکنان با شرایط مختلف و مشکلاتی که می توانند در تغییر مسیر سناریو و بازی نقش داشته باشند بدست خواهد آمد. به همین دلیل می توان گفت سناریو نویسی اسکیپ روم از چند گام و مرحله مهم تشکیل میشود که عبارتند از:

 • ایجاد طرح اولیه و مشخص نمودن ژانر
 • طرح بازی و اشتراک گذاری ایده ها با سایر افراد تیم سازندگان اتاق فرار
 • رفع نواقص و بهبود طرح اولیه و اشتراک گذاری مجدد تا رفع تمام مشکلات و دریافت بهترین خروجی

طرح معما و سرنخ های اسکیپ روم

طرح معما و سرنخ های اسکیپ روم

از دیگر گام های بسیار مهم در ساخت حرفه ای اتاق فرار می توان به طرح معما و تعیین سرنخ ها اشاره نمود. افراد حرفه ای در این زمینه باید به این مساله مهم توجه داشته باشند که معماهای طراحی شده برای اتاق فرار لازم است چند ویژگی مهم داشته باشند که عبارتند از:

 • ارائه معماهای بسیار سخت که بیشتر شبیه به تست هوش باشند گزینه ایده آلی نخواهد بود. لذا بهتر است سطح هوش بازیکنان را متوسط در نظر گرفت.
 • با طراحی حرفه ای سناریو و محیط داخلی باید ارتباط بین معما و سرنخ به درستی ایجاد شود.
 • معماهایی باید در این مرحله طراحی شوند که منطقی و منصفانه باشند و در عین حال مغز را به چالش وادار کنند. معماهای بسیار سخت یا ساده تاثیر نامطلوبی بر میزان رضایت کاربران خواهد داشت.

طراحی دکور اسکیپ روم

پس از آماده سازی سناریو و معما و سرنخ ها، لازم است کارها به صورت عملی در محیط مورد نظر پیاده سازی شود. تمام طراحان اتاق فرار بر این باورند که بهترین سناریو برای دریافت بالاترین کارایی نیاز به زیرساخت دارد. به همین خاطر لازم است شرایط محیط و اتاق های بازی به صورت کاملا حرفه ای طراحی گردد. از مهم ترین کارها در این مرحله می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • ایجاد تغییر در طراحی داخلی و محل قرار گیری دیوار و درب و پنجره در صورت نیاز
 • انتخاب بهترین رنگ که همخوانی کافی با نوع سناریو داشته باشد
 • استفاده از المان ها و وسایل دکوراتیو در بخش های مختلف اتاق بر اساس نوع سرنخ و سناریو
 • نورپردازی مناسب در بخش های مختلف اتاق
 • بهبود شرایط اتاق از نظر تهویه هوا به منظور فراهم ساختن شرایط مناسب با اولویت قرار دادن حفظ سلامتی بازیکنان

طراحی دکور اسکیپ روم

هوشمند سازی در ساخت اتاق فرار

به عنوان آخرین گام در ساخت اسکیپ روم می توان به هوشمندسازی محیط مورد نظر اشاره نمود. منظور از هوشمند سازی استفاده از وسایل و تجهیزات الکترونیکی، سنسورهای مختلف و سیستم های کنترلی و امنیتی می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر بهبود شرایط بازی خواهند داشت. به عنوان مثال، یکی از مهم ترین کارهایی که با هوشمندسازی اتاق فرار صورت میگیرد، پخش موسیقی متناسب با هر مرحله از بازی و تغییر در نحوه نورپردازی و رنگ لامپ ها و ایجاد استرس و هیجان بیشتر به بازیکنان می باشد. علاوه براین، در این نوع اتاق فرار تلاش میشود تا گیم مستر یا مدیر بازی نقش کم رنگ تری ایفا کند و شرایط اتاق مکانیزه و هوشمند به طور خودکار تغییر کند.

اصول مهم در طراحی حرفه ای اتاق فرار

تیم های فعال در این حوزه برای اینکه بتوانند به سازندگان موفق اتاق فرار تبدیل شوند لازم است چند اصل مهم را در کارهای خود مد نظر قرار دهند که عبارتند از:

 • مرور شرایط اتاق فرارهای ایران و سایر کشورها و دریافت ایده های منحصر به فرد
 • ایجاد تنوع و تغییر در بازی های مختلف و جلوگیری از تکراری شدن بازی ها
 • توجه به اصول روانشناسی در طراحی سناریو و نوع المان ها و رنگ و موزیک به کار رفته در محیط
 • تصویر سازی و اجرا و مرور تمام مراحل بازی در ذهن و رفع مشکلات احتمالی
 • طراحی و آماده سازی موزیک متناسب با گام های مختلف بازی
 • توجه به حفظ امنیت جان بازیکنان در تمام مراحل بازی
 • ایجاد چرخه اشتراک گذاری ایده ها با افراد تیم، رفع نواقص و رسیدن به بالاترین سطح کیفیت

طراحی اتاق فرار چقدر زمان میبرد؟

از جمله سوالات رایج در این حوزه این می باشد که طراحی و ساخت اسکیپ روم چقدر زمان میبرد؟ مدت زمان ایده پردازی و طراحی سناریو، آماده سازی محیط و دکوراسیون و هوشمند سازی تا حد زیادی تابع شرایط می باشند. در حالت کلی می توان گفت از ابتدایی ترین گام ها تا بهره برداری نهایی چندین ماه تا یکسال ممکن است طول بکشد.

هزینه ساخت اتاق فرار چقدر است؟

در طراحی و راه اندازی اتاق فرار هزینه های متعددی لازم است پرداخت گردد از قبیل هزینه ایده پردازی و طرح سناریو، آماده سازی زیرساخت برای اجرای ایده ها، طراحی دکور، نورپردازی، هوشمند سازی و نوع تجهیزات به کار رفته و تعداد وسایل مورد نیاز! لازم به ذکر است، محاسبه هزینه های طراحی اسکیپ روم کاملا تخصصی بوده و به همین خاطر قیمت نهایی پس از بررسی شرایط توسط کارشناسان تاج اسکیپ ارائه می گردد.

طراحی و ساخت انواع اتاق فرار

تاج اسکیپ روم با بهره مندی از مجموعه ای از کارشناسان و افراد خلاق با ذهن های ایده پرداز خدمات طراحی و ساخت اتاق فرار را در شهرهای مختلف از جمله تهران، کرج، شیراز، اصفهان، مشهد و… ارائه می دهد. لازم به ذکر است که تمام مراحل طراحی، هزینه ها و مدت زمان اجرا به صورت پروپوزال به کارفرما ارائه شده و در صورت نیاز جزئیات از روند پیشرفت کار مطرح می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های تماس ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان تاج اسکیپ روم تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

۰۹۰۱۹۹۰۰۱۰۹

۴ دیدگاه ها

  • سلام دوست عزیز
   بله این امکان وجود دارد، قبل از هر چیز به صورت تلفنی هماهنگی های لازم انجام میشود و در صورت توافق سفر به محل مورد نظر انجام شده و فرایند ایده پردازی و طراحی سپری میشود.

 • سلام
  طراحی صفر تا صد اسکیپ روم رو انجام میدین؟ بهره برداری و چیدمان اتاق و هوشمندسازی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *