چقدر با اصطلاحات اسکیپ روم آشنایی داری؟ - تاج اسکیپ روم
اصطلاحات اسکیپ روم

چقدر با اصطلاحات اسکیپ روم آشنایی داری؟

اصطلاحات اسکیپ روم و قوانین بازی از جمله مواردی می باشند که یک بازیکن حرفه ای باید تسلط کامل به آن داشته باشد. اگر در انجام بازی اتاق فرار حرفه ای باشید، قطعا با این موارد آشنا هستید و بارها از آن استفاده کرده اید، در غیر این صورت لازم است کمی قبل از بازی اطلاعات خود را افزایش دهید. اتاق فرار تاج اسکیپ در ادامه به مهم ترین اصطلاحات اتاق فرار اشاره خواهد داشت و اطلاعات خوبی را در این زمینه برایتان ارائه می دهد.

پیشنهاد مطالعه: اسکیپ روم چیست؟

مهم ترین اصطلاحات اسکیپ روم؛ گیم مستر

وقتی وارد یک مجموعه اسکیپ روم می شوید، شخصی به استقبال شما می آید به شما خوشامد گویی می کند و قوانین بازی را برای شما شرح می دهد. این شخص کسی نیست جز گیم مستربازی! مدیر بازی که اصطلاحا به آن گیم مستر می گویند کسی است که در طول بازی از طریق دوربین های نصب شده در بازی شما را نگاه می کند. او در مواقع لزوم تذکراتی می دهد و یا در صورت درخواست، شما را راهنمایی می کند. گیم مستر وظایفی دارد که از جمه آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قبل از شروع بازی، در مورد انواع قفل های موجود در بازی و شیوه کار با آنها توضیحاتی را به بازیکنان ارایه می دهد.
  • گیم مستر وظیفه دارد وسایل ممنوع در اتاق فرار را از شما تحویل گرفته و بعد از بازی، آنها را صحیح و سالم به شما تحویل دهد. از جمله وسایل ممنوعه در بازی، گوشی و ساعت هوشمند است.
  • قبل از ورود شما به اتاق، داستان مرتبط با اتاق بازی و شرایط آن را تعریف کرده و شما را آماده شروع یک ماجراجویی هیجان انگیز می کند.

اصطلاح گیم مستر در اتاق فرار

اصطلاح هینت در اسکیپ روم به چه معناست؟

ممکن است در اتاق بازی به یک موقعیت بن بست برخورد کنید و هیچ چیز به ذهن شما نرسد. در این مواقع هینت (HINT) به کمک شما خواهد آمد. هینت یکی از اصطلاحات اسکیپ روم بوده و به معنای راهنمایی یا تذکر است. همانطور که گفته شد، در مواقعی کاربرد دارد که پلیر ها دچار مشکل می شوند. وظیفه هینت دهی نیز به عهده گیم مستر است. البته این نکته را باید اشاره کنیم که سیستم هینت و وسیله ارتباطی آن می تواند در هر اتاق فرار متفاوت باشد. معمولا هینت دهی از طریق مانیتور نشان دهنده زمان بازی انجام می شود. البته بسته به شرایط و امکانات هر اسکیپ روم ممکن است متفاوت باشد. برای مثال بعضی اسکیپ روم ها هینت دهی را از طریق بیسیم، آیفون یا تلفن همراه انجام می دهند.

باید توجه داشته باشید که هینت گرفتن نامحدود نیست. هر مجموعه قوانین خاص خود را دارد اما به طور کلی می توانید تا سه بار هینت بگیرید. اما پس از سه بار، هر هینت برای شما هزینه ای زمانی یا پولی خواهد داشت. گیم مسترها معمولا در ۱۰ دقیقه ی شروع بازی هینت نمی دهند. دلیل آن نیز قرار گرفتن در فضای بازی و بررسی بازی توسط بازیکنان خواهد بود.

هینت ها معمولا در سه درجه راهنمایی انجام می شود. اما در هر صورت، گیم مستر تلاش می کند تا هر چه بیشتر به شکل غیرمستقیم راهنمایی های خود را انجام دهد تا بازیکنان بیشتر از ذهن خود برای حل معما استفاده کنند.

قفل

این مورد شاید نیاز چندانی به توضیح نداشته باشد. اما اگر بازیکن آماتور این بازی هستید، بهتر است بدانید که با حل کردن معماها در اتاق فرار، به رمز هایی می رسید که باید آنها را بر روی قفل های موجود در اتاق وارد کرده و از اتاق خارج شوید. انواع قفل های اتاق فرار را قبلا توضیح داده ایم و پیشنهاد می کنیم قبل از بازی آنها را مطالعه کنید.

اصطلاح قفل در اسکیپ روم

اصطلاح سرنخ در اتاق فرار

در داخل اسکیپ روم ها باید به دنبال جواب معماها باشید. این معماها با استفاده از سرنخ ها حل می شوند. سرنخ را می توان یک رمز در بازی تعریف کرد که دستیابی به آن، علاوه بر اینکه باعث خوشحالی شما خواهد شد، به حل کردن یک یا چند معما و پیشرفت جریان بازی کمک می کند.

اصلاح بک زدن در اسکپ روم

این نوع از اصطلاحات اسکیپ روم به معنای برگشت به اتاق های قبلی برای جستجو است. اتاق هایی که گروه از آن عبور کرده و شما باید به تنهایی به آن برگردید. احتمالا باید حدس بزنید که در سناریوهای دلهره آور و ترسناک، چه چیزی انتظارتان را می کشد؛ پس آرامش خود را حفظ کنید!

جامپ اسکیر (Jump Scare)

شاید یک اتفاق ناگهانی، بهترین توضیح برای این اصطلاح اسکیپ روم باشد. در مسیر انجام بازی، گاهی به شکل ناگهانی ممکن است با یک واکنش مواجه شوید. این اتفاق ممکن است باعث ترس و شوک در حین انجام بازی شما شود. این افکت ها که جامپ اسکیر گفته می شود، شامل ترکیدن اشیا، موزیک یا صدای ناگهانی، ورود ناگهانی یک بازیگر و حتی تکان خوردن وسیله های داخل اتاق است.

اصطلاح جامپ اسکیر اسکیپ روم

بازیگر و یا ACTOR

بسیاری از اتاق های فرار در کشور ما دارای سناریویی ترسناک هستند. این ترس علاوه بر دکور، نورپردازی و سایر شرایط فیزیکی بازی، توسط بازیگرها نیز به شما القا می شود. بازیگر، یکی از اصطلاحات اتاق فرار است که با عناوین دیگری مثل اکتور، سوم شخص یا آیتم زنده نیز شناخته می شود. طبق قوانین، اکتور حق لمس شما را ندارد و لطفا شما نیز آنها را لمس نکنید! در جابه جایی های داخل اتاق فرار (مخصوصا در زمان هایی که چراغ ها خاموش است) دقت لازم را داشته باشید تا به آنها برخورد نکنید. در این مواقع سعی کنید که خونسردی خود را حفظ کنید، چرا که دعوا کردن با بازیگران می تواند باعث توقف بازی، از دست دادن روال بازی و حتی جریمه برای شما شود.

درجه سختی از مهم ترین اصطلاحات اسکیپ روم

معمولا هر مجموعه اتاق فرار، دارای چند بازی اتاق فرار با سناریو های متفاوت می باشد. هر کدام از بازی ها با معیارهای خاصی مثل درجه سختی و میزان ترسناک بودن (برای سناریو های ترسناک) دسته بندی می شوند. درجه سختی معمولا با عددی بین ۱ تا ۱۰ و در بعضی موارد به شکل درصد نشان داده می شود. اگر در بازی اتاق فرار، کم تجربه یا بی تجربه هستید، پیشنهاد می کنیم از اتاق های فراری با درجه سختی پایین تر شروع کرده و سپس به سراغ بازی های سخت تر بروید.

دُنت تاچ (دست نزنید!)

یکی از اصطلاحات اسکیپ روم Don’t Touch است. “دنت تاچ” یا “دست نزنید” عبارتی است که معمولا بر روی یک علامت اخطار نوشته می شود و روی بعضی از وسایل اتاق نصب می شود. این اصطلاح به این معناست که نباید به شیء مورد نظر دست بزنید. البته بهتر است ساده از کنار آن عبور نکنید. شی یا وسیله مورد نظر شاید نقشی در روند بازی داشته باشد. هر چه باشد شما تنها اجازه دست زدن به آن وسیله را نخواهید داشت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست