اتاق فرار مجازی؛ توهم یا واقعیت - تاج اسکیپ روم
اتاق فرار مجازی

اتاق فرار مجازی؛ توهم یا واقعیت

اتاق فرار مجازی نسل دیگری از اسکیپ روم ها می باشد که برخلاف بازی های معمول، به صورت مجازی و دیجیتالی ارائه میشوند. این بازی ها مزایای زیادی را به همراه دارند و نقطه اوج آنها را در بعد از شیوع ویروس کرونا می توان قرار داد. در واقع این بازی ها همان نوع مجازی و آنلاین از اتاق فرارهای معمول می باشد که بر روی پلت فرم های مختلف قابل اجرا هستند. اسکیپ روم تاج اسکیپ در ادامه انواع مختلف این بازی ها و ویژگی ها و مزایای آنها را شرح خواهد داد.

اتاق فرار مجازی چیست؟

در دنیایی که هنوز برای بسیاری از افراد سوال است که اسکیپ روم چیست؟ اصطلاح دیگری به نام اتاق فرارهای مجازی معرفی شده اند که به سرعت در حال توسعه و رشد می باشند. این بازی ها به شیوه های مختلف از قبیل بازی های کامپیوتری و آفلاین، بازی های آنلاین و اپلیکشن های تلفن همراه ارائه میشوند. دلایل زیادی برای معرفی این بازی ها وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به دسترسی آسان به شرایط بازی بدون نیاز به حضور فیزیکی اشاره نمود.

در حالت کلی اسکیپ روم های مجازی همان نوع آنلاین و دیجیتالی از اتاق فرارهای سنتی و واقعی می باشند. Brick & Mortar و The Escape Game از جمله موسسه ها و سایت هایی بودند که بعد از شیوع کرونا بازی های آنلاین خود را ارائه داده و به شدت مورد توجه قرار گرفتند.

اتاق فرار مجازی چیست

انواع اتاق فرار مجازی

در یک مقایسه کلی بین اسکیپ روم های فیزیکی و مجازی می توان گفت اصل بازی هیچ تفاوتی ندارد، اما نحوه بازی و دست یافتن به هدف نهایی در آنها متفاوت است. در هر دو نوع این بازی ها سناریوهای از قبل طراحی شده ارائه شده و بازیکنان با پیدا کردن سرنخ های مختلف به جواب معماها دست پیدا می کنند. در نهایت با وارد کردن رمز موفق به فرار از اتاق خواهند شد. مدت زمان بازی در برخی از این اتاق ها محدود بوده و تعداد بازیکنان نیز با توجه به سناریو و نوع بازی متفاوت می باشد. از رایج ترین و پرطرفدارترین انواع اتاق فرارهای مجازی می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

اتاق فرار مجازی کلاسیک

این گروه از بازی های اسکیپ روم قدمت زیادی دارند و حتی می توان گفت بسیاری از آنها در دنیای واقعی پیاده سازی شده اند. این بازی ها مانند سایر بازی های کامپیوتری بوده و با حرکت دادن موس می توان سرنخ های مختلف را در بخش های مختلف اتاق جستجو کرد. در این بازی ها تعداد بازیکنان و مدت زمان بازی محدود نبوده و در تمام مدت فرد باید بتواند با حرکت دادن دوربین بازی سرنخ ها را پیدا کند. از بهترین و پرطرفدارترین این بازی ها می توان به Can You Escape، Hellgate Escape، Survivors، Escape City اشاره نمود که بر روی سیستم عامل ویندوز قابل نصب می باشند.

اسکیپ روم مجازی

اتاق فرار مجازی صوتی

گروه دیگری از اسکیپ روم های مجازی که تا حد زیادی موفق به شبیه سازی هیجان و استرس بازی های واقعی و فیزیکی شده اند، بازی های صوتی می باشند. در این بازی ها گیم مستر سناریو و شرایط بازی را شرح داده و شما به عنوان بازیکن باید بتوانید در طول مسیر معماهای مختلف را حل کنید. از مهم ترین ویژگی های این بازی ها می توان به محدودیت در مدت زمان بازی و تعداد بازیکنان اشاره نمود. علاوه براین، این بازی ها بر روی بسترهای مختلفی از قبیل دیسکورد و zoom اجرا می گردند. برای موفقیت در این نوع از اتاق فرارهای مجازی لازم است هوش و حافظه بالایی داشته باشید و قدرت حل معماها در لحظه را داشته باشید.

اسکیپ روم مجازی آنلاین

برای اینکه بتوانید از راه دور تجربه حضور در اسکیپ روم ها را بدست آورید، اتاق فرارهای آنلاین از بهترین گزینه ها خواهد بود. برای پیاده سازی این بازی ها در بخش های مختلف بازی دوربین نصب شده و راهنما یا گیم مستر با شما به صورت آنلاین در ارتباط می باشد. در این بازی شما و سایر افراد تیم و گروه از طریق دیسکورد یا هنگ آوت و غیره با گیم مستر در ارتباط هستید و از او میخواهید که به عنوان مثال پشت میز یا کمد را جستجو کند. به این ترتیب سرنخ ها پیدا شده و معماها را حل خواهید کرد و به راه فرار از اتاق دست پیدا می کنید. این بازی ها هیجان بسیار خوبی دارند و شبیه به اتاق فرارهای فیزیکی و واقعی هستند.

اغلب مجموعه های اتاق فرار در شهرهای مختلف پس از شیوع کرونا این نوع از اتاق فرارهای مجازی را راه اندازی نموده اند.

اتاق فرار مجازی آنلاین

اسکیپ روم معمایی

این بازی ها همان طور که از نامشان مشخص است، دارای معماهای متعدد بوده و باید لیست زیادی از آنها را حل کنید. این بازی ها نیاز به تمرکز ذهن بالایی داشته و از نظر درجه سختی بازی بسیار متنوع می باشند. این بازی ها برخلاف سایر اسکیپ روم ها گروهی نبوده و محدودیت در زمان نیز برای آنها وجود ندارد.

مزایای اتاق فرار مجازی

با کمی جستجو در اینترنت و اپ استورها با تعداد بسیار زیادی از بازی های اتاق فرار برای موبایل و کامیپوتر روبرو میشوید. رشد بسیار زیاد این بازی ها به دلیل مزایای زیاد و استقبال بالا از آنها می باشد. از مهم ترین مزایای این بازی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تجربه انواع بازی های اتاق فرار با سناریوهای مختلف به صورت آنلاین از هر نقطه و مکان و زمان
  • تجربه اسکیپ روم های ایرانی و خارجی و آشنایی با سبک های مختلف این بازی ها
  • تجربه اسکیپ روم به صورت انفرادی و عدم نیاز به هم تیمی
  • فراهم شدن امکان بازی در شرایط شیوع کرونا
  • فراهم شدن امکان بازی از شهرها و شهرستان های مختلف که فاقد اسکیپ روم می باشند.

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست